"Pies Baskerville'ów" ~ Artur Conan Doyle

            Ostatnią pozycją, jaką czytaliśmy w klubie, była powieść z serii książek o Sherlocku Holmesie, pt. „Pies Baskerville’ów” pióra Artura Conan Doyla. Pierwszorzędny kryminał. Mimo że książka została wydana w 1902r., nadal zachwyca swoim stylem.

 

            „Pies Baskerville’ów” to powieść o klątwie, którą jest obłożona rodzina Baskerville’ów. Historia zaczyna się od śmierci barona Charlesa Baskervilla. Po zapoznaniu się z historią rodu Holmes postanawia podjąć się zadania rozwiązania tajemnicy śmierci barona oraz wysyła dr. Watsona, by ten opiekował się nowym spadkobiercą z rodu – baronetem Henrym. Postaci w powieści poznajemy stopniowo, odkrywając ich tajemnice. W szyk powieści wpleciony został dziennik dr. Watsona, w którym wykazuje się niezwykłą spostrzegawczością, przenikliwością oraz analitycznym rozumowaniem. Powieść pełna jest zwrotów akcji i tajemnic, a wszystko spowija unosząca się w powietrzu groza z nutką niebezpieczeństwa. Sherlock intryguje swoim zachowaniem i sposobem postrzegania rzeczy oraz niezwykłą przenikliwością umysłu. Dzięki raportom dr. Watsona udaje mu się rozwikłać tajemnicę śmierci barona Charlesa oraz klątwy rodu Baskerville’ów.

            Artur Conan Doyle pokazuje mistrzostwo swojego fachu. W bardzo przemyślany sposób dozuje informacje na temat bohaterów, odkrywamy ich przez całą powieść, dzięki czemu trzyma ona w napięciu do samego końca. Powieść jest zachwycająca i gdybym miała opisać ją jednym słowem, powiedziałabym: GENIALNA.

            Wraz z klubem serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom kryminałów, ale również innym. Wierzcie: nie zawiedziecie się!