Wcale nie prosta sprawa

W piękne jesienne przedpołudnie do filii w Różankach przybyły "Wesołe Misie". To ich pierwsza wizyta w tym roku szkolnym, dlatego zaczęliśmy od zwiedzania biblioteki i omówienia zasad panujących w naszej małej książnicy. Przedszkolaki miały poważne ćwiczenie do zrealizowania. I do tego iście biblioteczne, bowiem tematem spotkania było powstawanie książki.

Mimo że zadanie wydaje się proste, to po dłuższej chwili ujawnia się trud, jaki przysparza wydanie wartościowej pozycji. Począwszy od pomysłu pisarza-autora, poprzez wydawnictwo, drukarnie, księgarnie, aż do klienta indywidualnego, czy biblioteki – taką właśnie drogę w wielkim skrócie pokonuje książka. Po przedstawieniu przez bibliotekarkę tego ważnego procesu dzieciaki zabrały się do tworzenia swoich własnych książek, których tematem przewodnim były „Dary Jesieni”. Misiaki stały się nie tylko autorami, ale i ilustratorami. Przy okazji poznały magiczne, acz trudne słowa, jak ilustracja, introligator, wydawnictwo, drukarz, dystrybucja. Nie obyło się również bez tradycyjnego szperania między regałami – znowu każde z dzieci znalazło coś dla siebie.