Znowu jesteśmy!

 

Nasz Dyskusyjny Klub Książki znowu się uaktywnił. Postanowiłyśmy wprowadzić duże zmiany i spotykać się regularnie – raz w miesiącu. Październikową dyskusję poświęciłyśmy zbiorowi felietonów Krzysztofa Vargi, pt. „Polska mistrzem Polski”. Klubowiczki doceniły talent pisarski pół-Polaka pół-Węgra, u którego – według nich – czuć dystans do Polski z jednoczesną „nutką słabizmu” do tego, co z krajem nad Wisła związane.

 

Sporo rozmawiałyśmy o poszczególnych felietonach, które pisane w latach 2009-2012 dla „Dużego Formatu” nadal są świeże i aktualne. Mięsiste teksty Vargi ciekawie odnoszą się do literatury, muzyki, kina, teatru, a nawet sztuki współczesnej, często zaskakując ciętą ripostą, czy zabawną konkluzją. Szczególnie pochyliłyśmy się nad artykułem, odnoszącym się do słabości autora do książki papierowej. Mimo że wśród nas część osób korzysta z czytników, nadal uznajemy, że magia papierowego tekstu nie znika i ma się dobrze. W końcu ważne są gabaryty, okładka, wygląd, a nawet zapach woluminu. Dodatkowo, choć jeszcze kilka lat temu wieszczono śmierć papieru, w międzyczasie powstały unikatowe picture booki, które powoli podbijają serca czytelników. Obejrzałyśmy również wypowiedź pisarza, udostępnioną na stronie Instytutu Książki, dlaczego nie czyta swoich książek.

„Polska mistrzem Polski” otrzymałyśmy wraz z 21 książkami oraz 2 audiobookami w ramach akcji „Paczka literacka”, którą zorganizowały Wydawnictwo Agora oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Drugi zestaw powędrował do filii w Różankach, dzięki czemu nasze zasoby wzbogaciły się o ciekawe pozycje.