18 kwietnia czas w bibliotece się zatrzymał.

A wszystko dzięki gorącej dyskusji, którą wywołała lektura „Miłości z kamienia” Grażyny Jagielskiej. Doborowe towarzystwo klubowiczek z kłodawskiego DKK nie po raz pierwszy stanęło na wysokości zadania. Nie dość, że podczas rozmowy pojawiały się cytaty, skrupulatnie pozaznaczane fiszkami w książce, to jeszcze jakość spotkania podniosły informacje, które czytelniczki zebrały, przeszukując internet i odsłuchując wywiady z autorką.

To było wyjątkowe spotkanie. Trudny temat, trudne emocje, często bulwersujące i na pewno prowokujące do rozmowy wątki. Przeżycia Grażyny Jagielskiej, żony korespondenta wojennego, sprawiły, że klubowiczki – obok interpretacji książki – poruszyły egzystencjalne kwestie, takie jak granice mentalności narodowej, poczucie misji, uzależnienie od drugiej osoby, czy wreszcie wrażliwość kobiecą.

W poniedziałkowe popołudnie biblioteka stała się miejscem, w którym w czarowny sposób ponownie mury drżały od inteligentnej myśli, okraszonej emocjami i empatią.